دگزامتازون یا همان داروی شناخته شده ای که به نام دکورت و در فرم های خوراکی و تزریقی و به فراوانی نیز در باشگاه های پرورش اندام عرضه و مصرف می شود اگر چه از نظر شیمیایی نوعی استروئید محسوب می شود اما این گفته به این معنی نیست که این دارو نیز همچون استروئیدهای آنابولیک و آندروژن خاصیت آنابولیکی داشته و بتواند فرایند پروتئین سازی را تشدید کند….
مصرف داروهای کورتونی که امروزه به دلیل پایین بودن قیمت و به دلیل تاثیر آنی و فوری این داروها بر افزایش بی کیفیت وزن و تجمع آب در بدن، مصرف آنها در بین ورزشکاران پرورش اندام کار نیز به فراوانی شیوع پیدا کرده است را چگونه می توان توجیه کرد که افزایش وزن ناشی از مصرف این دسته از داروها تنها و تنها در نتیجه بروز عوارض جانبی آنها در بدن رخ می دهد و ورزشکار نیز برای رسیدن هر چه زود تر و هر چه سریع تر به اوج این قبیل عوارض جانبی که آنها را به نام تاثیرات مثبت و ماندگار این دسته از داروها قبول می کند در مصرف آنها افراط کرده و مصرف آنها را گاه تا مدت ها ادامه می دهد……..
امروزه عوارض جانبی شدید و کشنده ای با مصرف این دسته از داروها که دکورت و دگزامتازون سر دسته آنها بوده است در بین ورزشکاران رشته پرورش اندام به چشم می خورد……..
این داروها عوارضی به مراتب کشنده تر از استروئیدها داشته اند و بر خلاف استروئیدها که گاه لازمه ورزش های قدرتی نیز بوده است هرگز برای مصرف در مورد ورزشکاران مناسب و معقول نبوده است……..

دگزامتازون در پزشکی
دگزامتازون نوعی کورتیکو استروئید طولانی اثر است که در علم پزشکی از آن برای درمان بسیاری از عفونت های پوست و عفونت بافت های نرم ناشی از حساسیت یا التهاب تجویز می شود.

تزریق موضعی
امروزه تزریق موضعی این دارو نیز در بین ورزشکاران رشته های قدرتی رایج شده است.
اگر چه دگزامتازون را می‌توان برای درمان درد و خشکی مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید به داخل مفاصل تزریق نمود اما این گفته نیز به معنی تایید مصرف و تایید تزریق موضعی این دارو در بدنسازی نوین نخواهد بود.تزریق وریدی
استروئیدهای آنابولیک و آندروژن را از طریق ورید نمی توان تزریق نمود اما در موارد اورژانسی و برای درمان شوک و ورم مغز بر اثر آسیب مغزی، سکته مغزی یا تومور، آسم و آمفیزم این دارو را می توان به داخل ورید نیز تزریق نمود…..


عوارض جانبی ناخوشایند
مصرف مقدار کم این دارو به مدت کوتاه که در موارد درمانی تجویز می شود به ندرت به عوارض جانبی ختم می شود اما با این وجود، درمان طولانی مدت یا مصرف زیاد این دارو می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایند و خطرناکی را به دنبال داشته باشد….
این دارو اصولا دارویی نیست که بتوان وجود آن در پرورش اندام و مصرف دیوانه وار آن در بین ورزشکاران این رشته را توجیه کرد……
با مصرف این دارو افزایش حجم رخ می دهید اما این افزایش حجم تنها و تنها در نتیجه افزایش آب بدن و احتباس آب و املاح در بدن رخ می دهد و هرگز به معنی تشدید فرایند عضله سازی نیست.


تاثیر مثبت یا عارضه؟!
افزایش وزن و افزایش حجم ناشی از مصرف این دارو در فهرست تاثیرات مثبت این دارو نبوده و در لیست عوارض جانبی آن است اما با این وجود امروزه مصرف و حتی تجویز گسترده این دارو به ورزشکاران رشته های پرورش اندام و حتی تجویز آن به کسانی که از لاغری مفرط رنج می برند و قصد افزودن بر وزن خود دارند در سطح گسترده ای در جریان است………


سوء هاضمه
با مصرف این دارو عارضه سوء هاضمه نیز به فراوانی دیده می شود……..
سوء هاضمه به این معنی است که در کارکرد طبیعی هضم و جذب غذا اختلال ایجاد می شود………


افزایش وزن
همانگونه که ذکر شد افزایش وزن در فهرست عوارض جانبی این دارو ذکر شده است و این افزایش وزن که سرتاسر عارضه بوده و مشکلات عدیده ای را برای انسان به دنبال می آورد تحت هیچ شرایطی ماندگار نبوده و با قطع مصرف دارو و با خارج شدن آب زاید از بدن از بین می رود……..


احتباس مایعات
پف کردن صورت، پف کردن و باد کردن زیر چشم ها و تجمع غیر قابل انکار آب در بدن هرگز به معنی افزایش حجم عضلانی نبوده و به معنی بروز عارضه جانبی شدید داروهای کورتونی در بدن می باشد ……….


تغییر رفتار
این عارضه نیز در بین کسانی که دگزامتازون و کورتون وارد بدنشان می شود امری معمول و طبیعی بوده است………


دیگر عوارض جانبی
آب سیاه؛ نوعی بیماری چشمی است و در علم پزشکی گلوکوم نیز نامیده می شود……….
آب مروارید؛ نوعی بیماری چشمی است که کاتاراکت نیز نامیده شده و در حالت طبیعی نیز تنها در بین مردان و زنان سالخورده دیده می شود……….
منبع:پایگاه تخصصی پرورش اندام